Donator: Evropska unija
Partneri: Etno mreža, Udruženje humanitarna organizacija Bosanske rukotvorine
Korisnici: primarni korisnici – najmanje 60 žena zanatlija i umetnica iz 18 opština u Srbiji i Bosni i Hercegovini; sekundarni korisnici – jedinice lokalne samouprave i turističke organizacije, lokalne i regionalne institucije kulture, zanatska udruženja i druge profesionalne organizacije, lokalne i regionalne razvojne agencije i trgovinske komore, Obrazovne institucije, Nacionalne/Federalne institucije i strukture zadužene za razvoj turizma, socijalno preduzetništvo, osnaživanje žena i ekonomski razvoj
Period realizacije: 01. mart 2023 – 28. februar 2025.
Portal: https://srb-bih.org
Projekat Zajedno za kulturni turizam – Prekogranična saradnja za unapređeni socio-ekonomski razvoj i očuvanje tradicionalnih zanata je usmeren na povećanje doprinosa turizma socio-ekonomskom razvoju programske oblasti u:
Aktivnosti na projektu će biti usmerene na podržavanje prekogranične saradnje radi osnaživanja žena zanatlija i razvoja turističke ponude kroz razvoj novih, zajednički razvijenih turističkih proizvoda koji oslikavaju lokalno kulturološko nasleđe. Tokom trajanja projekta stručnjaci raznih profila će raditi na osposobljavanju žena zanatlija i umetnica da prepoznaju turistički i komercijalni potencijal tradicionalnih rukotvorina koje proizvode. Zahvaljujući međusobnoj razmeni iskustva, biće u prilici da unaprede svoje ali i da stvaraju prepoznatljive zajedničke turističke proizvode koji oslikavaju loklano kulturološko nasleđe i tradiciju. Ovi proizvodi biće promovisani u turističkim organizacijama, kao i umetničkim ateljeima.
Pored osnaživanja žena zanatlija i umetnica, fokus Projekta biće i na povezivanju učesnika u turizmu (turistističke agencije, razvojne agencije, profesionalna udruženja…) sa ciljem stvaranja povoljnijeg okruženja za razvoj lokalnog turizma I promovisanja novih, zajedničkih turističkih proizvoda iz prekograničnog regiona. Na taj način, žene zanatlije i umetnice biće prepoznate od lokalnih aktera i što će doprineti uravnoteženom socio-ekonomskom razvoju prekograničnih regiona u Srbiji i Bosni i Hercegovini, kao i sprečavanju depopulacije, usporavanju migracije iz ruralnih u urbane oblasti.
Važan cilj Prijekta je i upoznavanje kolega iz Bosne i Hercegovine sa pravnim okvirom I dobrom praksom za socijalno preduzetništvo u Republici Srbiji. Zakon o socijlanom preduzetništvu usvojen je 4. februara 2022. i predstavlja jedan od naprednijih zakona u ovoj oblasti u Evropi.
Ciljevi i rezultati Projekta
Ključne Projektne aktivnosti
Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE