Predstavnici NALED-a razgovarali su danas o reformama poslovnog okruženja sa Majklom Milerom, novim šefom Jedinice za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom direktoratu za susedsku politiku i pregovore o proširenju Evropske komisije.
- Ključna tema sastanka je bio status reformi poslovnog okruženja i prioriteti privrede i lokalnih samouprava predstavljeni u 14. izdanju Sive knjige. Razgovaralo se o sistemskom pristupu uređenju svojinsko-pravnih odnosa i uklanjanja prepreka za raspolaganje nepokretnostima, unapređenju poreskog sistema koje uključuje fiskalno rasterećenje zarada i regulisanje parafiskalnih nameta koji navodi i Izveštaj o pristupanju Srbije kao opterećenje privrede i branu predvidivosti poslovanja – kaže izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović.
Posebna pažnja na sastanku je posvećena i saradnji u regionu Zapadnog Balkana i NALED-ovoj platformi za povoljno poslovno okruženje (BFE) koja povezuje ekonomije regiona i podržava sprovođenje reformi koje doprinose većoj konkurentnosti u jugoistočnoj Evropi.
- Apostrofiran je i značaj vladavine prava za unapređenje uslova za poslovanje i u ovom segmentu razgovora predstavnici NALED-a su istakli značaj obezbeđivanja transparentnosti i efikasnosti kroz dalju digitalizaciju pravosuđa, uključujući i pravosudne profesije, kao što su javni beležnici i javni izvršitelji. Razmatrana je i važnost daljeg rada na polju obnovljivih izvora energije i podrške razvoju inovacija i digitalne ekonomije – dodaje Jovanović.
Majkl Miler je objasnio da je trenutno cela pažnja Evropske unije i država članica usmerena na Ukrajinu i ukrajinski narod, koji su suočeni sa strašnom agresijom koju je Rusija pokrenula na njih, ničim izazvano. Ovo je najteže kršenje međunarodnog prava i glavnih principa na kojima se zasniva međunarodni suživot. Evropa reaguje tako snažno i ujedinjeno da bi se mir vratio na kontinent. Majkl Miler je takođe izrazio spremnost da se nastavi sa intenzivnom saradnjom EU Delegacije i NALED-a na uspostavljanju vladavine prava i sprovođenju reformi u procesu evropskih integracija.
Predstavnici Evropske komisije su bili zainteresovani i za efikasnost i rezultate instrumenata poput Nacionalnog konventa i Programa ekonomskih reformi (ERP) i izrazili spremnost da sa NALED-om rade na unapređenju okvira za javno privatni dijalog i učešće civilnog društva u usmeravanju reformi u cilju bržeg pristupanja.
NALED je u Sivoj knjizi 14 označio 22 preporuke za unapređenje administrativnih procedura EU bedžom, ukazujući resornim institucijama da bi njihovo rešavanje značajno ubrzalo približavanje evropskim standardima i pomogle procesu integracija. Među tim preporukama su, između ostalog, predlozi u oblasti rada kao što su regulisanje novih oblika rada, rada za stranog poslodavca, proširenje pojednostavljene procedure prijave sezonskih i povremenih radnika.
Značajno mesto zauzimaju i preporuke u oblasti zaštite životne sredine – uspostavljanje zelenog fonda, unapređenje upravljanja otpadnim vodama, neopasnim otpadom i hemikalijama, uvođenje „zelenih“ javnih nabavki, kao i druge važne oblasti poput primene socijalnih javnih nabavki, uvođenja sistema eAgrar, pojednostavljenja doniranja hrane i dr.
NALED aktivno učestvuje u društvenom dijalogu usmerenom na usklađivanje propisa sa evropskim zakonodavstvom i efikasnije...Pročitaj više
Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE