Konvent o ekonomskim merama za pomoć privredi

Članovi radnih grupa Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji koji u procesu pristupnih pregovora prate poglavlja 8 (Konkurencija), 16 (Oporezivanje) i 20 (Preduzetništvo i industrijska politika) razgovarali su o merama za podršku očuvanju privredne aktivnosti u vreme pandemije korona virusa koje su donele zemlje Zapadnog Balkana i Evropske unije, kao i o tome kakav se efekat donetih mera očekuje i kakve će posledice kriza ostaviti na privredu.

U diskusiji je ukazano da postoji nekoliko spornih tačaka u programu mera, od administrativnih manjkavosti kao što je nemogućnost elektronskog apliciranja za državnu pomoć, preko nedovoljno jasnih ciljeva pojedinih mera (isplata od 100 evra svim punoletnim građanima) do izostanka mera koje će pomoći ublažavanju efekata krize I nakon tri meseca na koliko je usvojeni paket oročen. Predstavnici radnih grupa, članovi privrede i ekonomski stručnjaci, koji su prisustvovali video sednici, ocenili su da nisu svi sektori privrede podjednako pogođeni i da donete mere nisu morale da važe za sve privredne subjekte.

Jelena Rančić, savetnica za regulatornu reformu u NALED-u i koordinatorka Radne grupe za poglavlje 16, predstavila je analizu ekonomskih mera za podršku privredi kojom je obuhvaćeno 36 zemalja Zapadnog Balkana i Evropske unije. Prema rezultatima do kojih je došao NALED sve mere se mogu podeliti na mere poreske politike (koje su usvojile sve posmatrane zemlje), direktne fiskalne podsticaje (97%) i mere za očuvanje likvidnosti (67%).

Procenjeni efekat fiskalnih mera u Srbiji je 6,8% bruto domaćeg prozvoda, a ukupna pomoć iznosi 11% BDP-a. Najviši efekat mera očekuje se u Finskoj (21% BDP) i Nemačkoj (20% BDP), a najmanji u Severnoj Makedoniji (1% BDP).

Sednica konventa organizovana je u okviru projekta Pripremi se za učešće, podržanog od strane Evropske unije, a koji sprovode Centar za evropske politike (CEP), NALED i portal European Western Balkans. Cilj projekta je jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u odabranim radnim grupama Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji (za poglavlja 1, 3, 6, 8, 16, 17, 20, 28 i 29), kao i u praćenju sprovođenja Programa ekonomskih reformi (ERP).

Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.

NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE