Članovi NALED-a usvojili 12 reformskih prioriteta do 2025.

Podrška sprovođenju zelene agende, unapređenje uslova za investiranje i izgradnju i unapređenje kvaliteta donošenja propisa, tri su ključna reformska prioriteta od ukupno 12 koje su izabrali članovi NALED-a u strateškom planu za period 2022-2025 koji je javnosti predstavljen na današnjoj završnoj svečanoj sednici XVI godišnje Skupštine organizacije.  

Među prioritetima koje će NALED zagovarati u narednim godinama su i dalji razvoj eUprave i ePoslovanja, suzbijanje sive ekonomije, unapređenje javnih finansija, donošenje i sprovođenje mera za razvoj preduzetništva i inovacija, podrška privredi na lokalu, podsticanje regionalne saradnje, kao i EU integracija u oblastima značajnim za privredu, razvoj zdravstva, poljoprivrede i prehrambene industrije.

Predsednik Upravnog odbora NALED-a Vladislav Cvetković istakao je da su iza organizacije četiri uspešne godine tokom kojih je svake godine u proseku realizovano 92% aktivnosti iz prethodnog strateškog plana i da je NALED doprineo sprovođenju velikih, sistemskih reformi, kao što su uvođenje sistema eŠalter, unapređenje elektronskih građevinskih dozvola, reforma sezonskog rada u poljoprivredi, eInspektor i eFakture i pokrenute su nove poput razvoja Programa digitalizacije zdravstva, sistema eAgrar i eProstor. 

Pokrenut je i niz važnih inicijativa kao što su pilot projekti za upravljanje različitim vrstama otpada, programa podrške inovacijama StarTech i Nacionalne inicijative za bezgotovinsko plaćanje, kroz koji je podržano uvođenje eFiskalizacije i bezgotovinskog plaćanja na 25.000 lokacija malih trgovaca i institucija.

- Samo tokom 2021. naš stručni tim je radio na sprovođenju čak 44 projekta za unapređenje uslova poslovanja i ekonomski razvoj, uz podršku međunarodnih donatora i naših članova. Sa željom da ove rezultate ponovimo i u godinama koje dolaze, na osnovu analiza i sagledavanja okruženja, kroz proces konsultacija sa članstvom, partnerima, civilnim društvom, medijima i zaposlenima kreirali smo novu strategiju razvoja do 2025. Definisali smo 12 ciljeva grupisanih u dve oblasti odnosno nivoa delovanja – horizontalni i vertikalni, kojim se obezbeđuje unapređenje javnih politika i usluga u različitim sektorima, na lokalnom, nacionalnom i regionalnom nivou, a sve to pod okriljem EU integracija – rekao je Cvetković.

NALED danas broji 316 članova iz redova privrede, lokalnih samouprava i organizacija civilnog društva koji direktno doprinose osmišljavanju i realizaciji reformskih inicijativa u okviru šest tematskih saveza – za fer konkurenciju, eUpravu, zaštitu životne sredine, imovinu i investicije, hranu i poljoprivredu i zdravstvo, a od prošle godine novi član NALED porodice je i BFC klub, telo koje trenutno okuplja 25 gradova i opština sa povoljnim poslovnim okruženjem. U protekloj godini, NALED je bio član 30 radnih grupa Vlade Srbije za izradu strategija, zakona i podzakonskih akata.

- Veliki rad NALED-a je jedan od glavnih razloga zašto je Srbija viđena kao dobro mesto za poslovanje. Dokaz za to su sve veće direktne strane investicije. Postoji razlog zašto je u poslednjih pet godina Srbija privukla oko polovine stranih investicija u regionu. Drago mi je da istaknem i da su u prethodnih pet godina direktne investicije iz SAD dostigle više od četiri milijarde dolara i nastavljaju da rastu. Ali, Srbija ne može da se osloni samo na skorašnja pobošljanja. Održivost rasta na dugi rok zahteva dalju posvećenost reformama koje doprinose punom usklađivanju Srbije sa EU – izjavio je ambasador SAD Kristofer Hil.

XVI godišnjoj Skupštini NALED prisustvovali su i predstavnici Vlade Srbije, ministarke Tatjana Matić, Marija Obradović i Anđelka Atanasković i ministar Tomislav Momirović, institucija zaduženih za unapređenje uslova poslovanja i donatorskih organizacija koje su podržale reforme – USAID, GIZ, EU, EBRD, SIDA, Britanska ambasada, Svetska banka i UNDP.

Priznanja NALED strela  za doprinos ekonomskom razvoju

Na XVI Skupštini NALED-a tradicionalno su dodeljena godišnja priznanja NALED Strela ključnim partnerima iz međunarodne zajednice za doprinos ekonomskom razvoju Srbije i angažovanje na polju unapređenja privrednog ambijenta. 

Glavna savetnica Evropske banke za obnovu i razvoj u Srbiji Jelena Ćirković nagrađena je za podršku reformi inspekcija, pokretanjem sistema eInspektor koji je umrežio više od 40 republičkih inspekcija, kao i osnivanje Jedinstvenog kontakt centra za prijavljivanje sive ekonomije koji godišnje primi i obradi oko 20.000 predstavki. Priznanje je zaslužila i za podršku incijativi eGrađanin koja je pomogla popularizaciju usluga eUprave u 140 lokalnih samouprava, kao i za razvoj platforme za elektronsku registraciju poljoprivrednih gazdinstava i podnošenje zahteva za subvencije (eAgrar). 

Ambasador Belgije Kun Adam istakao se proteklih godina kao aktivni zagovornik lokalnog razvoja i kulturnog turizma u Srbiji. Prihvativši ulogu pokrovitelja Etno mreže i učešćem u aktivnostima na očuvanju kulturnog nasleđa podržao je NALED-ove napore na osnaživanju ženskog preduzetništva i društveno – ekonomske afirmacije žena sa sela koje se bave izradom tradicionalnih rukotvorina, čime je zaslužio priznanje NALED Strela. 


Povezani Sadržaji

Vesti

Građani Srbije hrabriji, polovina bi prijavila rad na crno

10.05.2022

Gotovo svaki drugi građanin Srbije odnosno njih 49% spremno je da prijavi svog...Pročitaj vest
Vesti

Srbija razmatra kako da na najbolji način prikupi ambalažni otpad

31.03.2022

Srbija se u oblasti zaštite životne sredine suočava sa izazovom da do...Pročitaj vest

Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.

NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE