Donator: Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (Sida)
Korisnici: Kancelarija za javne nabavke; Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki; Komisija za zaštitu konkurencije; službenici za javne nabavke – naručioci; ponuđači; Pravosudna akademija; sudije i tužioci; Upravni sud; Ministarstvo zaštite životne sredine; Ministarstvo finansija; Budžetska inspekcija; Kancelarija za IT i e-Upravu; mikro, mala i srednja preduzeća (MSP); Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave; jedinice lokalnih samouprava (JLS); kompanije; akademska zajednica i istraživački instituti; bankarski sektor; Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja; Ministarstvo privrede; Agencija za privredne registre (APR); Stalna konferencija gradova i opština (SKGO); socijalna preduzeća; linijska ministarstva; Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture; Ministarstvo informacija i telekomunikacija; Republički geodetski zavod; Zavod za statistiku; Republička direkcija za imovinu; Uprava za poljoprivredno zemljište; RATEL; organizacije civilnog društva; mediji i dr.
Period realizacije: 1. jun 2024 – 31. maj 2027. godine
„Efikasne javne nabavke i održivi lanci snabdevanja (ESG) za unapređenje konkurentnosti” je trogodišnji projekat, koji sprovodi NALED uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (Sida), a njegova vrednost iznosi 4,2 miliona evra. Ovaj projekat se jednim delom oslanja na rezultate ostvarene na projektu „Javne nabavke i dobro upravljanje za veću konkurentnost“, koji je NALED sprovodio od 1. decembra 2022. do 31. maja 2024. godine.
Javne nabavke bi trebalo da su alat za ostvarivanje ciljeva javnih politika u oblastima kao što su zaštita životne sredine i socijalno uključivanje, istovremeno služeći rastu konkurentnosti i sektora malih i srednjih preduzeća. Projektom su predviđene aktivnosti usmerene na podsticanje veće primene horizontalnih (zelenih i socijalnih) kriterijuma u postupcima javnih nabavki, nastavak jačanja kapaciteta naručilaca u domenu javnih nabavki inovacija, kao i nastavak pružanja podrške ponuđačima u određenim sektorima u cilju podsticanja većeg učešća u postupcima javnih nabavki. Na to se nadovezuju aktivnosti koje se odnose na jačanje konkurencije u ovoj oblasti kroz rad sa naručiocima kako bi stekli znanja za primenu posebnih instrumenata i mehanizama u postupcima javnih nabavki, ali i jačanje kapaciteta i znanja zaposlenih u Komisiji za zaštitu konkurencije da bi se ojačala uloga ove institucije u oblasti javnih nabavki. Takođe, projekat je predvideo nastavak sprovođenja aktivnosti na jačanju kapaciteta ključnih institucija u oblasti javnih nabavki, pre svega Kancelarije za javne nabavke i Republičke komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, ali i Budžetske inspekcije, Pravosudne akademije, odnosno Upravnog suda. Pored toga, NALED prepoznaje značaj medija i nevladinih organizacija u oblasti javnih nabavki pre svega u pogledu kontrole primene Zakona, podzakonskih akata i praćenja trošenja sredstava i zato je predvideo aktivnosti za predstavnike ove dve kategorije.
Takođe, predviđen je nastavak rada na polju primene ESG kriterijuma, tj. stvaranje preduslova za efektivno upravljanje lancima snabdevanja. Planirana je promocija i primena preporuka sadržanih u Analizi pripremljenoj u okviru prethodnog projekta, kao i analize održivosti lanaca snabdevanja sa velikim potencijalom za primenu ESG kriterijuma, koji bi generalno imali veliki značaj za konkurentnost i ekonomski razvoj. Projekat uključuje pružanje podrške kroz savetovanja i jačanja kapaciteta ključnih aktera radi veće primene i ispunjavanja ESG standarda, pa je predviđeno i formiranje haba u ovoj oblasti, kao svojevrsne baze znanja. Pored toga, NALED će nastaviti da radi na jačanju posebnog ekosistema za osnaživanje socijalnih preduzeća što obuhvata sveobuhvatnu podršku reformama u ovoj oblasti, kroz finalizaciju Programa za razvoj socijalnog preduzetništva sa pratećim akcionim planom, organizaciju konsultacija, uspostavljanja trening centra za socijalno preduzetništvo i dr.
Cilj ovog projekta je nastavak jačanja javno-privatnog dijaloga kroz partnerstvo između javnog, privatnog i civilnog sektora i zajednički rad na razvoju novih i unapređenih rešenja. NALED ima iskustva na ovom polju, jer je osnovao nekoliko programsko orijentisanih platformi tj. saveza, kao jedan od mehanizama za javno-privatni dijalog, u kojem učestvuju sva tri sektora. S tim u vezi, predviđena je podrška u radu tri saveza: Saveza za zaštitu životne sredine, Savez za e-Upravu i Savez za imovinu i investicije. S druge strane, NALED se može pohvaliti jedinstvenim monitoring alatom koji prati kvalitet regulatornog okruženja u Srbiji, a reč je o Regulatornom indeksu Srbije. Projektom je predviđena izrada novih izdanja RIS-a, ali i kvartalnih izveštaja, istraživanja stavova građana, privrede i institucija u vezi sa javno-privatnim dijalogom, novih izdanja i promovisanja NALED-ove Sive knjige i novog izdanja lokalnog indeksa eUprave. Svi ovi alati imaju veliki značaj za privredu i celokupnu javnost.
Ciljevi i rezultati
Opšti ciljevi su sledeći:
Specifični ciljevi su sledeći:
26.01.2021
Projektom je predviđeno unapređenje digitalnih rešenja u sprovođenju javnih nabavki, uključujući e-Portala...Pročitaj više10.02.2023
Projekat se prioritetno bavi javnim nabavkama i jednim delom se oslanja na...Pročitaj više16.05.2024
Spremnost kompanija da ulažu u tehnologiju i inovacije za zelenu tranziciju,...Pročitaj vest25.04.2024
Digitalizacija lokalnih usluga, unapređenje javnog transporta i stalna...Pročitaj vest28.06.2024
Srpski lanac snabdevanja od njive do trpeze emituje šest miliona tona...Pročitaj vestOva stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE