Crna Gora: Povećanje inspekcijskih kapaciteta Uprave za inspekcijske poslove

Oblast projekta: Inspekcijski nadzor
Donator:
EBRD
Period realizacije: 
avgust 2020 – april 2021.

U skladu sa Strategijom reforme javne uprave u Crnoj Gori, u 2012. godini osnovana je Uprava za inspekcijske poslove, koja je objedinila preko 20 inspekcija iz različitih oblasti rada kako bi  bolje organizovala nadzor i identifikovala probleme vezane za vršenje inspekcijske kontrole. Kao pomoćno sredstvo sa tim ciljem Uprava je u procesu razvijanja Jedinstvenog inspekcijskog informacionog sistema (JIIS) koji će pomoći u ujednačavanju performansi inspektora, praćenju njihovog rada i izveštavanju, ali i u efikasnijem organizovanju inspekcijskog nadzora zasnovanom na analizi rizika.

Ključni cilj ovog projekta je povećati efikasnost inspekcijskih nadzora unutar Uprave za inspekcijske poslove kako bi se podržala crnogorska Vlada u smanjenju sive ekonomije, naročito tokom pandemije COVID19.

Naime, Vlada Crne Gore naglašava da je suzbijanje sive ekonomije u interesu je svakog građanina, iz razloga što nelegalno poslovanje znači manje sredstava za obrazovanje, zdravstvo, infrastrukturu, javne usluge i ostalim stvarima koje su neophodne za ekonomski razvoj zemlje. U vreme krize usled COVID-a 19 rizici sive ekonomije su dodatno naglašeni imajući u vidu da su zabeležene brojne nepravilnosti u praksi koje mogu značiti i veći rizik po zdravlje pojedinaca.

Da bi se ovaj cilj realizovao projektni tim NALED-a će realizovati tri specifična cilja:

  • Ujednačiti postupke u vezi sa inspekcijskim nadzorom (razvoj kontrolnih listi) – kroz razvoj modela kontrolnih listi, kao i razvoj ukupno 50 kontrolnih listi za različite oblasti nadzora.
  • Precizno definisati subjekte i objekte inspekcijskog nadzora kroz uspostavljanje novih baza podataka i unapređenja / povezivanja već postojećih – kroz analizu postojećih registara i razvoj funkcionalne specifikacije novog centralnog registra subjekata i objekata nadzora koji će biti sastavni deo JIIS.
  • Razvijanje kriterijuma i procedura za procenu rizika – kroz razvoj opštih i specifičnih kriterijuma za procenu rizika i matrica procene rizika, kao i 10 algoritama procene rizika za oblasti.

Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.

NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE