[RTS 1] Kako preporuke NALED-a pronalaze put do zakonodavca

Novi sistem paušalnog oporezivanja, brži upis prava svojine u Katastar i elektronsko prijavljivanje sezonskih radnika, tri su najveće reforme u prošloj godini. Siva knjiga NALED-a za 2020, s ciljem poboljšanja poslovnog ambijenta Srbije, ima 27 novih preporuka - prioriteti su smanjenje poreza i doprinosa, fiskalizacija, uspostavljanje registra neporeskih nameta i razvoj sistema e-Agrar za registraciju poljoprivrednih gazdinstava i raspodelu subvencija. Premijerka ocenjuje da će ova godina biti uspešnija, jer Vlada na nekim od novih preporuka uveliko radi.

U susret skorim izborima, i odluka da reformske nagrade ne idu u ruke ministrima i opštinarima već službenicima koji su najzaslužniji za uspeh sprovedenih reformi, koji se lako meri.

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić kaže da je olakšan život za oko 500.000 građana koji svake godine učestvuju u nekoj od procedura pred katastrom. Takođe je, kaže premijerka, olakšan život i poslovanje za oko 100.00 paušlaca, a veća je sigurnost za oko 30.000 sezonskih radnika i 300 poslodavaca koji ih angažuju u poljoprivredi. Istakla je da će se u 2020. to širiti i na druge sektore.

Poresko rasterećenje zarada za po jedan odsto u protekle dve gdine je nešto sa čime će se nastaviti, kaže ministar finansija i podseća na poreske olakšice za zapošljavanje i preduzetništvo koje važe od ove godine.

"Za Ministrastvo finansija prioritet je fiskalizacija, Zakon o fiskalnim kasama koji planiramo da usvojimo već ove godine, rad i nastavak reformi koje su vezane za poresku upravu", rekao je Siniša Mali.Za dva šaltera sada je kraći put za upis svojine u katastar. Ušteda šest miliona evra godišnje.

"Nema reforme koju ne možemo sprovesti, samo ukoliko u tome nismo svi zajedno, ovako kao tim. Drugo, ukoliko imamo političku podršku, a ova vlada i prethodne vlade su upravo pokazle da postoji politička podrška da učinimo reforme mogućim", kaže Zorana Mihajlović, ministarka građevinarstva saobraćaja i infrastrukture.Rezultat je i 9. mesto Srbije u svetu, po brzini izdavanja građevinskih dozvola.

"Od 241 preporuke koje su prošle kroz sve dosadašnje Sive knjige, čak 118 ili svaka druga je našla put do zakonodavca. Ponosni smo što godinu za nama zavrašavamo sa 17 sprovedenih preporuka i 40 odsto više u odnosu na prethodno izdanje", kaže Dejan Đokić, predsednik IO NALED-a.

"I ovo je za mene neki pokazatelj da Vlada Republike Srbije, ne usporava, već ubrazava tempo reformi", rekla je Brnabićeva.

Za nadležne prioritet su reforme u zdravstvu, prosveti i socijalnoj zaštiti, a najveći izazov investicioni program "Srbija 2025", težak 14 milijardi evra.

This website uses cookies to ensure the best user experience. By continuing to browse the site, you consent to the use of cookies.

CONTINUE LEARN MORE