NALED pokrenuo platformu za donacije gradovima i opštinama

Sa smanjenim prihodima od poreza, taksa i naknada i suočene sa velikim troškovima u borbi protiv COVID-19, lokalne vlasti apeluju na pomoć donatora za socijalno ugrožene porodice i medicinsko osoblje. U nameri da stane uz svoje članove, NALED je osmislio i lansirao jedinstvenu platformu sa pregledom potrebnih donacija, a potrebe prvih opština koje su se javile već premašuju 80 miliona dinara.

Bela Palanka, Babušnica, Aleksinac, Knjaževac, Dimitrovgrad, Čoka, Lebane, Batočina, Bogatić, Vlasotince, Irig, Mali Iđoš i Beočin opštine su sa velikim brojem staračkih domaćinstava i porodicama u teškoj materijalnoj situaciji. Rad volontera i kontakt centara nije dovoljan i sredstvima donatora obezbedili bi prehrambeno-higijenske pakete za domaćinstva sa ispodprosečnim primanjima.

- Među opštinama koje su do danas iskazale potrebe za donacijama, najveći deo pripada trećoj i četvrtoj grupi po razvijenosti, kao i grupi devastiranih i na njih hoćemo da stavimo fokus na platformi jer je tu pomoć zaista najpotrebnija i urgentna. Na ovaj način želimo da povežemo lokalne samouprave i zdravstvene ustanove sa društveno odgovornim kompanijama i pojedincima koji tu pomoć mogu da pruže  – kaže izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović.

Sva pravna i fizička lica i međunarodne organizacije mogu putem jednostavne pretrage da vide i odaberu lokalnu samoupravu ili ustanovu kojoj žele da pomognu, nakon čega će biti preusmereni na kontakt osobe i obavešteni o daljim koracima. Poziv je upućen i ljudima u dijaspori koji su poreklom iz ugroženih opština.

Nakon hrane i sredstava za higijenu, najveće potrebe su u lekovima i medicinskoj opremi za domove zdravlja i zdravstvene radnike koji su u prvim odbrambenim linijama, ali i za službenike javnih preduzeća koji moraju da dolaze na posao tokom trajanja vanrednog stanja. Sombor, Ćuprija, Ražanj, Preševo, Pirot, Inđija, Arilje, Vranje, Bujanovac i Osečina su samouprave koje su se obratile za ovu vrstu pomoći.

Pored problema sa organizacijom rada sa kojom se sve lokalne samouprave trenutno suočavaju i poteškoća da  brojne procese koji se odvijaju u zgradama javne uprave preorijentišu na rad od kuće, nerazvijene opštine dodatno imaju i problem nabavke računara i druge opreme koja je preduslov za nesmetano funkcionisanje izvan kancelarija.

Pored uspostavljanja platforme za donacije, u cilju pružanja neposredne podrške lokalu NALED je Vladi Srbije uputio inicijativu za uspostavljanje Fonda za podršku ugroženim opštinama i gradovima, kao i uvođenje dodatnih podsticaja za osnivanje preduzetničkih radnji, imajući u vidu da su porezi na prihode od samostalne delatnosti ključni lokalni prihodi.

Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.

NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE